beigi
04 خرداد 1402 - 23:12

نباید سختگیری های تورم موجب خشکسالی تولید شود

سنندج- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید راه میانه ای ایجاد کرد تا سختگیری های تورم موجب خشکسالی تولید نشود و سهل گیری در حوزه مالی هم که موجب سیل نقدینگی خواهد شد، به وجود نیاید.

به گزارش خبرنگار مهر، سید احسان خاندوزی روز پنجشنبه در نشست فعالان اقتصادی و تشکل‌های بخش خصوصی استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: استان‌ها باید اقدام به تدوین نقشه اقتصادی خود و تعیین اولویت‌ها کنند تا منابع محدود بر همین اساس در اختیار آنها قرار داده شود.

وی افزود: اداره اقتصادی استان‌ها در نقطه عطف خوبی قرار دارد و تصویب برنامه هفتم فرصت بازاندیشی الگوی پیشرفت و نقشه اقتصادی استان‌ها را فراهم کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اگر استان‌ها نقشه پیشرفت اقتصادی خود را تدوین کنند منابع محدود را روی اولویت‌های تعیین شده بر اساس این نقشه قرار می‌دهیم.

خاندوزی افرود: به دلیل افزایش تورم و قیمت‌ها در پنج سال اخیر نیاز سرمایه گذاران هم بیشتر شده و افزون بر این همزمان بانک مرکزی هم باید کل نقدینگی کشور را مدیریت کند که منجر به خلق تورم نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: باید راه میانه ای ایجاد کرد تا سختگیری‌های تورم موجب خشکسالی تولید نشود و سهل گیری در حوزه مالی هم که موجب سیل نقدینگی خواهد شد به وجود نیاید.

خاندوزی افزود: به عنوان سیاست گذار اقتصادی با این موارد مواجه هستیم باید به گونه‌ای عمل کنیم که بهترین راه عبور از این تنگناها را در پیش گیریم

وی خاطرنشان کرد: بروکراسی اداری عادت دیوان سالارانه مزمن و موتور ناراضی تراشی در استان هاست خواند و کارشناسان شاغل در دستگاه‌های اجرایی باید نگاه هم سو نسبت به تولیدکننده داشته باشند نه مقابل آنها مانع تراشی کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در ۲ سال گذشته، نرخ مالیات کاهش یافت و مجلس همراهی خوبی با دولت در این رابطه کرد و در این مدت فرارهای مالیاتی بیشتری را با طراحی و اجرای سامانه‌های جدید شناسایی کردیم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه عقب افتادگی جدی در بخش گمرک استان از لحاظ زیرساختی و نرم افزاری وجود دارد، گفت‌: از ابتدای امسال اعلام شده نباید بیشتر از هفت روز استعلام در دستگاه‌های اجرایی به طول انجامد.

وی با بیان اینکه عقب افتادگی طرح منطقه آزاد بانه و مریوان قابل قبول نیست، اظهار کرد: اساسنامه این منطقه اسفند سال گذشته به تأیید شورای نگهبان رسید و تا پایان خرداد مدیر آن هم انتخاب می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از انتخاب نماینده مستقر بانک مرکزی در کردستان به منظور رفع و حل و فصل مشکلات تخصیص ارز در این استان خبر داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه هم وعده داده تخصیص عمرانی کردستان را زودتر اعلام کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238473